Shirin Khalil – Stadens Galleri

Shirin Khalil

Möt konsten och konstnärerna bakom Stadens Galleri

Det är andra året Shirin Khlin är med i Stadens Galleri. 2026 skapade Shirin två nya konstverk. Läs mer om konstverken nedan.

Trädgårdsgatan

Studentliv, traditioner och gemenskap – mitt i Uppsala.

På Trädgårdsgatan hittar du Shirin Khalils färgstarka verk, inspirerat av Uppsala som studentstad och den alldeles speciella värld som finns kring stadens nationer.

Här möts musik, fest, vänskap och traditioner – med Uppsalas välkända silhuett i bakgrunden. 

”Jag hoppas att motivet kan väcka en känsla av nostalgi hos den som har upplevt Uppsala som student, men också förmedla värme och glädje.” – Shirin 

Trädgårdsgatan ligger mitt bland flera av Uppsalas nationer, och för Shirin blev platsen därför en naturlig utgångspunkt för motivet – en hyllning till alla de möten, minnen och den känsla av tillhörighet som studentlivet ger.

Du hittar Shirin Khalils verk på Trädgårdsgatan.

Dragarbrunnstorg

Bakom bonusverket står konstnären Shirin Khalil som har hämtat sin inspiration från platsen där elskåpet står – Dragarbrunnsgatan.

För Shirin var det också viktigt att konstverket skulle kännas som en del av sin omgivning. Därför hittar vi flera välbekanta inslag från Dragarbrunnstorg i motivet – byggnaderna, grönskan, uteserveringarna och människorna som fyller platsen med liv.

”Jag ville fånga känslan på platsen en fin sommardag. Jag tycker om hur mycket liv det är på torget, med människor som sitter och fikar, promenerar, träffas och bara njuter av dagen.” – Shirin

Du hittar Shirins konstverk på Dragarbrunnstorg

Läs mer om Stadens Galleri HÄR.